Zapraszamy do naszego sklepu - GortoMed w Opolu - ul. Częstochowska 11 - tel. 602 887 966 - czynne: pon-pt - godz. 8.00 - 16.00 - Z a p r a s z a m y !
linia medyczna

Zaopatrzenie stomijne - Sklep Medyczny Gorto-Med

Oferujemy artykuły stomijne firm: Welland, Dansac, Salts.
Zapraszamy do naszego sklepu, doradzamy w doborze odpowiednich produktów w zależności od rodzaju stomii oraz od potrzeb pacjenta.
 

Sklepy medyczne GortoMed z zaopatrzeniem stomii


Refundacja sprzętu stomijnego

logo NFZSprzęt stomijny, służący do zaopatrzenia i pielęgnacji stomii jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby uzyskać refundację, pacjent otrzymuje od lekarza zlecenie na zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt stomijny, udaje się do NFZ, aby wyrobić kartę comiesięcznego zaopatrzenia, po czym udaje się do sklepu ze stomią.
Sprzęt stomijny jest dobierany w zależności od rodzaju stomii, możliwe jest zaopatrzenie pacjenta na 3 miesiące. Więcej o uzyskaniu refundacji - na dole strony, zapraszamy do kontaktu z nami.


Czym jest stomia?

  Słowo „stomia” pochodzi z greki i oznacza „usta” lub „otwór”. Wyłonienie stomii to zabieg polegający na wyprowadzeniu fragmentu jelita poprzez mięśnie brzucha na jego powierzchnię. Następnie jelito przecina się tworząc stomię, którą przyszywa się do brzucha. Stomia może być pętlowa (czasowa) lub końcowa (stała).
   Stomia jelitowa to chirurgiczne połączenie światła jelita z powierzchnią powłok jamy brzusznej człowieka. Najczęściej spotykane typy stomii to ileostomia - czyli wyłonienie części jelita cienkiego na powłoki brzuszne i kolostomia – analogiczne wyłonienie jelita grubego. Stomia przyswaja funkcję odbytu i od momentu jej wykształcenia wypróżnienie odbywa się właśnie przez nią.


Zaopatrzenie stomii

zaopatrzenie stomiiStomie wydalnicze (kolostomia, ileostomia, urostomia) muszą być stale wyposażane w specjalny sprzęt stomijny, ponieważ wydalanie kału (a w przypadku urostomii moczu) jest całkowicie niekontrolowane. Zaopatrzenie stomii opiera się na naklejaniu na skórę wokół stomii (na brzuchu) plastikowych woreczków, do których spływa kał lub mocz.
Woreczki te mogą być ileostomijne, czyli otwierane na dole (dzięki temu można opróżniać worek bez konieczności wymiany go na nowy), albo kolostomijne - zamknięte (w tym przypadku wypełnienie woreczka wiąże się z koniecznością odklejenia go i przyklejenia nowego). Worki urostomijne zawsze są otwierane, na dole posiadają kranik do odpuszczania moczu. Urostomicy mogą też używać specjalnych zestawów do nocnej zbiórki moczu.


Pielęgnacja stomii?

pielęgnacja stomiiDostępny jest też różnego rodzaju sprzęt pomocniczy, jak pasty uszczelniające (zwiększające przyczepność woreczków, gdy skóra wokół stomii jest nierówna) czy pasty, gaziki lub pudry gojące (przydatne szczególnie przy ileostomii, gdyż kał wydostający się ze stomii jest wtedy bardzo drażniący wobec skóry).

   W naszym sklepie doradzamy sprzęt stomijny dostosowany do stomii, polecamy worki przyjazne dla skóry, nie powodujące podrażnień i reakcji skórnych. Prowadzimy konsultacje w domu, współpracujemy z pielęgniarką zajmującą się sprzętem stomijnym, która po umówieniu przyjeżdża do pacjenta i wykonuje konsultacje. Na takich konsultacjach dobierane są elementy zaopatrzenia stomijnego, do rodzaju stomii i reakcji pacjenta. Wizyta taka jest bezpłatna i niezobowiązująca. Zapraszamy do kontaktu z nami.


Jak odpowiednio dobrać worek stomijny?

worki stomijneWybierając rodzaj woreczka, należy wziąć pod uwagę kilka czynników min. umiejscowienie, rodzaj i wielkość stomii, ciężar ciała użytkownika, wrażliwość skóry oraz rodzaj wykonywanej pracy. Wszystkie elementy pomoże połączyć pielęgniarka lub lekarz w trakcie pobytu w szpitalu lub później, podczas wizyt w poradni stomijnej. Natomiast do niektórych stomii można używać tylko jednego, określonego worka, np. pacjenci z kolostomią powinni wybrać worek zamknięty z filtrem, a pacjenci z ileostomią - worek otwarty. Dla osób z przetoką moczowo-skórną odpowiednie będą specjalne worki z kranikiem, które umożliwiaja swobodny wypływ moczu. Zawór ten zmniejsza ryzyko infekcji i zapobiega powikłaniom skórnym. Może on pełnić taką funkcję, ponieważ nie pozwala na cofanie się moczu z worka do urostomii.
   Każda stomia jest innych rozmiarów i umiejscowiona jest w różnych miejscach. Tym samym w płytce wycina się samemu odpowiedni otwór, który będzie idealnie dostosowany do przetoki. W czasie gojenia się stomii zmienia ona swoje rozmiary. Początkowo jest duża i zwykle obrzęknięta. Wymaga wtedy płytki o dużej średnicy. Największa jaka jest dostępna posiada pierścień mierzący ok. 100 mm , pozwoli to na zaopatrzenie każdej przetoki. Taki rodzaj płytki stosuje się również przy użyciu systemu dwuczęściowego, gdyż po wycięciu otworu można dokładnie przykleić ją przyciskając palcem w miejsce pomiędzy nią a stomią. W kolejnych etapach stomia zmniejsza się i należy skorygować rozmiar płytki oraz wielkość wycinanego otworu tak, aby ponownie był idealnie przylegający.


logo wellandBrytyjska firma założona w 1989 roku. Welland Medical specjalizuje się w projektowaniu i w produkcji wysokiej jakości sprzętu stomijnego.
Współpraca z pacjentami po zabiegu stomii oraz z pielęgniarkami stomijnymi zapewnia tworzenie produktów najwyższej jakości.
Welland wykorzystuje produkty najwyższej jakości, dzięki czemu przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów ze stomią.


logo saltsRodzinna firma założona w 1701 roku jest jednym z wiodących wytwórców produktów stomijnych.Badania firmy Salts nad komfortem, bezpieczeństwem oraz przyjazną dla skóry płytką zdobyły uznanie the British Skin Foundation.
Wnosząc wartości kultywowane w każdej rodzinie do swej biznesowej działalności Salts Healthcare uzyskał opinię firmy produkującej innowacyjne i bezpieczne dla pacjenta produkty.


logo dansacProducent sprzętu stomijnego dostępnego na naszym rynku. Zajmuje się zaopatrzeniem pacjentów stomijnych, dysponuje szeroką gamą produktów do pielęgnacji stomii.
Produkty dzielą się na marki Dansac Nowa, Dansac Nova Life, worki otwarte, worki zamknięte oraz produkty urostomijne.


Refundacja sprzętu stomijnego

logo NFZW ramach miesięcznych limitów kwotowych, określonych przez Ministerstwo Zdrowia, sprzęt stomijny refundowany jest w 100 procentach (do wartości limitu cenowego). Reguluje to rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.08.2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne, będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz.U.09.139.1141 z dnia 31 sierpnia 2009 r.).
   Aby móc uzyskać bezpłatnie zaopatrzenie stominje, należy mieć wystawione przez lekarza zlecenie oraz część B do zlecenia, czyli dawniejszą Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego, która wydana jest przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.


TRZY KROKI DO OTRZYMANIA REFUNDACJI:


sklep ze stomią, stomia, kolostomia, ileostomia, urostomia, worki stomijne, welland opole, pielęgnacja stomii, artykuły stomijne, worki do stomii, sklep ze stomią opole,